50 évvel ezelőtt kezdődött a világon először Magyarországon a kutatás a polarizált fénnyel, melyből magyar szabadalom is született. Ennek eredménye képpen meghatározták, hogy a polarizált fénynek a jótékony, biostimulatív, hatékony teljesítménysűrűsége a bőrfelszínen 4 J/cm2. A lézerfény 3 területen fejti ki hatását 1. Biostimuláció: sebgyógyulásA rossz vagy gyógyulási hajlamot nem mutató sebek a 4 J/cm2 teljesítménysűrűségnél gyógyulásnak indulnak. Ezen terület lézerbesugárzása beindítja és felgyorsítja a gyógyulást. A hatás fotobiológiai alapokon nyugszik és az immunrendszer stimulációján keresztül megy végbe:
Ezen kívül a lézefény hat a
A sebgyógyulásnál a sejtek osztódása igen sok energiát igényel, ez pedig sok oxigént. Ezért sok ATP keletkezik ezen a területen a sejtekben (150%-ra nő). A mitokondriumok ATP termelésre legjobban 630 nm körüli hullámhossztartományban növekszik, míg a 477, 511, 544 nm-es nem volt hatásos, a 760 nm-es pedig gátolta az ATP termelődését. A 370-490 nm-es tartományban a sejt mitokondriumában a légzőlánc flavoprotein FeS rendszer szerepel fotoreceptorként, azaz nyeli el a fényt és növeli a légzőlánc aktivitását, a glükóz anyagcserét és így az ATP termelést. A 600-830 nm-es hullámhossznál ugyanezt a folyamatot a légzőlánc utólsó oxidáz enzimrendszere, a citokróm c és citokróm d biztosítja és növeli az energiatermelését a sejtnek. A cukor (glükóz) anyagcseréje is jelentősen növekszik. Ez dózisfüggő, ha a a 4 J/cm2-t túllépjük, akkor mind a glükóz anyagcseréje és az ATP termelés is lassul. Ezért nem érdemes átlépni a meghatározott, előírt besugárzási dózist. A koherencia jellemző a lézerfényre. A sebgyógyulásnál ez a tulajdonság hozzájárul a
2. Fájdalomcsillapítás Akár az ismert akupunktúrás pontokon, akár a fájdalmas területek direkt besugárzása révén hatásos, de kizárólag olyan mélységben, ameddig a lézerfény be tud hatolni a szövetekbe (1mm – 5 cm-ig változik lézer fajtájától függően). Már az első kezelés után érezhető a kedvező hatás az esetek nagy részében. A hatást biokémiai, neurokémiai, anyagcsere- és enzimváltozások hozzák létre. A hatás során a idegsejt membránja depolarizálódik, az ingervezetés csökkent, a prosztaglandin-szintézis is gátlódik.
3. Gyulladáscsökkentés A gyulladásos területen a szoft lézerkezelés hatására a gyulladás egyre jobban körülhatárolódik, terjedése megáll, felgyorsul a regeneráció. A gyulladást kísérő tünetek közül az esetek nagy részében már az első kezelés után jelentősen javul a fájdalom, az ödéma és a károsodott funkció. Ezt szintén az immunrendszerre való kedvező hatása biztosítja.
Klinikai hatások kialakulásának ideje
|