Kíváncsi, mit takar az "artériás stiffness" kifejezés? Tudni szeretné, miért érdemes mérni az artériáinak életkorát? Foglalkoztatja az egészsége, és többet szeretne tenni a szívéért és érrendszeréért? Az alábbiakban hasznos információval szolgálunk az érrendszeri állapotfelmérés jelentőségéről.
Tudta, hogy Magyarországon minden második ember halálát szív-és érrendszeri betegség okozza? A szívinfarktus, az agyvérzés legtöbbször váratlanul, néha pedig meglepően fiatal korban szedi áldozatait. Ezek a szív- és érrendszeri események egy hosszú folyamat, az érelmeszesedés nevű betegség első tünetei - és utolsó állomásai.
Sajnos kevesen tudják, hogy az érelmeszesedés nem mindenáron, vagy végzetszerűen következik be. A betegség korai felismerésével és ezt követően az egészségmegőrzés felé tett tudatos lépéseinkkel igenis hatékonyan tehetünk a szív- és érrendszeri betegségek ellen!
Mi az Arteriográf?
Az Arteriográf vérnyomásmérésen alapuló orvosi műszer, amely mandzsettával érzékel és analizál felkari nyomáshullámokat, ún. pulzushullámokat és ezzel a teljes érrendszer állapotáról pontos információt nyújt.
A módszer azon a felfedezésen alapul, hogy a műszer a felkaron elhelyezett mandzsettán keresztül olyan jeleket képes regisztrálni, melyek az egész érrendszer állapotát tükrözik, képet nyújtanak arról, mennyire rugalmasak - azaz mennyire egészségesek. Az érfali rugalmasság az érelmeszesedéssel szoros összefüggésben állló paraméter.
Mit mér a műszer és hogyan?
Maga a vizsgálat vérnyomásméréshez hasonlít, ám nem csupán a szisztolés és diasztolés vérnyomásértékeket ismerjük meg. A különbség a részletességben rejlik: a felkarra helyezett mandzsetta ún. teljes pulzusgörbéket képes érzékelni, melyek gyakorlatilag a karunkban mérhető vérnyomásváltozásokkal azonosak. Ezeket a görbéket a mérőműszer elektronikus jelekké alakítja, majd a számítógépes program analizálja.
A kapott eredmény jellemzi:
- a kisereket, az artériák belső felszínének, mint legnagyobb szervünknek a működését,
- a szívközeli érszakasz nyomásviszonyait, a szívre ható közvetlen terhelést,
- meghatározza a fő ütőér (aorta) rugalmasságát, és ez alapján, a közép-európai populáció átlagértékeit figyelembe véve kiszámítja az úgynevezett artériás életkort.
Ideális esetben az artériák ily módon meghatározott életkora nem haladja meg a vizsgált személy valódi életkorát.
.A mérések eredményéről nyomtatott lelet készül, az orvos ennek alapján dönthet a további vizsgálatokról, az esetleges gyógykezelésekről.
Az Arteriográffal történő érállapot-vizsgálat minden ma elérhető módszer közül a legegyszerűbben, és az alkalmazott szűrővizsgálati módszereket összevetve legkorábban mutatja ki az érelmeszesedést, illetve az erre való hajlamot. A módszer különlegessége és legfőbb erénye, hogy minderre már tünet- és panaszmentes állapotban is képes - amikor még nagyobb az esély a baj megelőzésére, kezelhetőségére.
A vizsgálat 30 éves életkor felett mindenkinek javasolt. Közülük is különösen azoknak,
- akik stresszes körülmények között élnek és dolgoznak
- akik túlsúlyosak
- akik dohányoznak
- akik cukorbetegek
- akik vesebetegek
- akiknek magas vérnyomása van
- akiknek magas a koleszterin- és/vagy a triglicerid szintje
- akiknek családjában előfordult magas vérnyomás, vagy szívbetegség, cukorbetegség
- akinek bármilyen érbetegséggel összefüggésbe hozható panasza van és
- a változó korba lépő hölgyeknek.
Keresse fel rendelőnket!
A vizsgálat jelentősége a szűrésen, állapotfelmérésen túl abban is van, hogy segítheti a kezelőorvost, kiválasztani a legmegfelelőbb terápiát, illetve nyomon követheti a kezelések hatékonyságát.
A vizsgálatot nem finanszírozza az OEP, így az magánklinikákon és magánrendeléseken díjazás ellenében érhető el, ám az általa megszerzett diagnosztikai információkhoz és sok esetben megnövekedett életesélyekhez képest elhanyagolható költség.
Mennyire fájdalmas a vizsgálat?
A vizsgálat néhány percig tart, és nem jár nagyobb fájdalommal, mint egy vérnyomásmérés.